ÜLIVÕIMEKAS OSOON

Teadaolevalt on osoon puhtal kujul sinine gaas, millel on tugev äratuntav kirbe lõhn. Tahkel kujul on osoon lillakasmust kristalliline aine, mis sulab -192,7°C juures. 

TEADUS

Osooni teke ja selle keemilised omadused

TEHNOLOOGIA

Tehnoloogilised lahendused osooni genereerimiseks

TÕHUSUS

Osooni kasutus kodus ja professionaalsel tasemel

TEADUS

Osooni teke ja keemilised omadused

Osoon tekib hapnikust UV-kiirguse või elektrilahenduse toimel.

Kui hapnik läbib UV-kiirguse või elektrivälja, lahuneb hapniku molekul, moodustades kaks aatomit.

Ebastabiilne üksik hapnikuaatom ühineb hapniku molekuliga, moodustades osooni.

Kui osooni molekul puutub kokku mikroobiga, siis mikroob hävib ja muud saasteained oksüdeeritakse.

Oksüdatsiooniprotsessi käigus kulub täiendav hapnikuaatom ära, jättes maha vaid hapniku.

TEHNOLOOGIA

Tehnoloogilised lahendused osooni genereerimiseks

Kuna osoon on väga ebastabiilne ja laguneb kiiresti, siis tuleb seda toota kohapeal. Umbes poole tunniga laguneb ära pool toodetud osooni kogusest, mis muudab osooni transportimise peaaegu võimatuks. Seetõttu on osooni kasutus võimalik kas väiksema või suurema kohapealse osooni generaatoriga.

Osoonigeneraatori valikul tuleb veel arvestada vajalike kontsentratsioonidega. Näiteks kasutatakse veepuhastamiseks vajamineva osooni tootmiseks õhuhapnikku (õhus on 21% O2). Kui aga on vaja meditsiiniliseks otstarbeks toota steriilset vett, siis tuleks osooni tootmisel kasutada puhast hapnikku. Arvestades koguseid, temperatuuri, niiskust ja kontsentratsioone tehaksegi valik kõige sobilikuma generaatori kasuks. Kõige levinumateks meetoditeks on osooni tootmine kõrgepinge abil ja elektrolüüsiga. ( Gottschalk jt, 2000)

GENEREERIMISE MEETOD TÖÖPÕHIMÕTE OSOONI ALLIKAS KASUTUSVALDKOND
Elektriline Elektrilaeng Õhk või hapnik Laborid ja tööstus
Elektrokeemiline Elektrolüüs Ülipuhas vesi Laborid ja väiketööstus
Fotokeemiline UV-kiirgus Õhk või vesi Laborid
Radiokeemiline Gammakiirgus Ülipuhas vesi Eksperimentaalne
Termiline Kaarleek Vesi Eksperimentaalne

TÕHUSUS

Osooni kasutus kodus ja professionaalsel tasemel

TOIDUTÖÖSTUS JA KODUSED KÜLMKAPID

 

Osooni desinfitseerivad omadused leiavad kasutust ka toidutööstuses. Enne laos säilitamist töödeldakse toiduaineid osooniga, et hävitada kõik võimalikud bakterid. Seetõttu säilib toit oluliselt kauem. Nii on võimalik töödelda ka vilja, et hävitada erinevaid baktereid ja hallitusseeni.

 

Osooni generaatorid kodukülmkappidesse pakuvad samasugust toimet ning toit püsib kauem värskena. Väikse laetava Oshiner külmiku värskendaja steriliseerimise tõhusus võib pärast 1-tunnilist töötamist jõuda kuni 96%-ni. Veelgi enam, osoon võib eemaldada pestitsiide teie söödavatest puu- ja köögiviljadest.

PESUSÜSTEEMID

 

Innovaatilised osoon-pesusüsteemid kasutavad riiete puhastamiseks ja steriliseerimiseks aktiivse hapniku jõudu. Riiete puhastamiseks ei pea lisama pesuainet, valgendit ega pehmendajat. Seetõttu on osoon-pesusüsteemid laialdaselt kasutust leidnud hotellinduses ja pesumajades.

 

Osoon-pesusüsteemid väga tõhusad ka kodukasutuseks. Lisaks kemikaalide vältimisele võimaldavad osoon-pesusüsteemid kokku hoida ka küttekuludelt, sest osoonitud vee toimimiseks ei ole vaja vett kütta.

VANNITOAD – SAUNAD, BASSEINID, DUŠIRUUMID

 

On kindlaks tehtud, et osoon on 3,125 korda tõhusam aine bakterite hävitamisel kui kloor. Kuna osoonimisel ei tule täiendavalt lisada erinevaid kemikaale, välja arvatud pH tasakaalustamiseks, siis sobib see väga hästi vee puhastamiseks. Osooniga töötlusel hävitatakse vees leiduvaid mikroorganisme ja lagundatakse orgaanilisi ühendeid. Enamjaolt vähendab osooniga oksüdatsioon ka oluliselt vee värvust.

 

Tugevatest desinfitseerivatest omadustest tulenevalt on võimalik kasutada osooni ujumisbasseinides kloori asemel. Osooni kasutamisel basseinivee puhastajana vähenevad ka vee küttekulud, kuna vahetatava vee kogus võrreldes kogusega klooriga puhastamisel on oluliselt väiksem. Osooni kasutamine basseinides välistaks ka klooriga seoses tekkivaid nahaprobleeme ning silmade ärritust.

 

PINDADE PUHASTAMINE

 

Seadmed pindade puhastamiseks, mille sees genereeritakse osooni vesilahust, võimaldavad vältida kangeid kemikaale, jääke ja ohtlikke keemilisi segusid. Selliseid turvalisi ja tõhusaid seadmeid toodetakse nii kodukasutuseks, kui professionaalseks kasutuseks.

ÕHUPUHASTID

 

Üks osooni kasutusvõimalusi on ka õhu puhastamine ja ebameeldivate lõhnade eemaldamine. Ebameeldivaid lõhnu on võimalik eraldada näiteks riietest ja mööblist. Tulekahjus kannatanud mööbli ja vaipade häirivat suitsuhaisu on võimalik osooniga töötlemisel täielikult eemaldada. Sarnaselt kasutatakse osooni hotellides voodipesu valgendamiseks ja lõhnade eemaldamiseks. Nagu näha, on osooni kasutusvõimalused peaaegu lõputud ja kindlasti on veel palju kasutusvaldkondi, mida pole veel avastatud.